Piyasada satışa sunulan tüm kozmetik ürünlerin T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu‘na kayıtlı olması gerekmektedir. Bu kayıt işlemleri (diğer adı ile ürün bildirimleri) elektronik ortamda Ürün Takip Sistemi ‘ne yapılmaktadır.

Son kullanıcılar, satın aldıkları ürünleri barkod, marka veya üretici firma adı ile Ürün Takip Sisteminden sorgulayabilir. Bunun için internette arama motoruna “ürün takip sistemi ürün sorgulama” yazıp; arama sonuçlarından “Doğrudan Temin – Ürün Takip Sistemi” linkine tıklanıp açılan sayfada soldaki menülerden “Kozmetik Ürün Listele” seçilmelidir. Açılan sorgu sayfasından ürün barkodu, markası veya üretici firma adı ürünün sisteme kayıtlı olup olmadığı incelenebilir.

Aynı sorgulama sayfasına https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/vatandas#/vatKozmetikUrunListele linkine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Bu sorgulama 1 Mart 2016 tarihinden sonra Piyasaya İlk Kez Arz Edilen Ürünler için geçerlidir. Bu tarihten önce piyasaya arz edilen ürünleri sorgulamak için, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu‘ na elektronik posta ile başvurabilir ya da ürün ambalajı ile birlikte en yakın İlçe Sağlık Müdürlüğüne giderek (SABİM) bilgi alabilirsiniz.